Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Picie wina zyskuje w ostatnich latach na popularności. Coraz częściej zastępujemy nim inne alkohole, a lampka białego wina do obiadu czy relaks na kanapie z książką i kieliszkiem wina stają się zwyczajem w wielu domach. Warto wiedzieć, jakie kieliszki do białego wina wybrać, by cieszyć się jego smakiem i aromatem w pełnej krasie.

Kieliszki do wina białego – czym się kierować podczas zakupu?

Chcąc wydobyć bogactwo smaku wina należy wybrać odpowiednią lampkę. Kieliszek do białego wina wygląda inaczej niż ten do czerwonego – przede wszystkim ma mniejszą czaszę. Wino białe ma mniej złożony smak, zatem lampka nie powinna być zbyt duża i szeroka. Nie ma znaczenia czy jesteśmy miłośnikami wina wytrawnego, półwytrawnego czy półsłodkiego – ważne, żeby szkło, w którym będziemy pić podkreślało wszystkie walory naszego wina.

Wino białe – czy design kieliszka ma znaczenie?

Lampki do wina białego, podobnie jak szklanki czy inne rodzaje szkła, mają rozmaite kształty. Wybierając kształt dla siebie kierujmy się naszymi upodobaniami – a mamy w czym wybierać: od bardzo ozdobnych, niemalże barokowych, kryształowych kieliszków po nowoczesne z gładkiego szkła. Możemy zdecydować się na kieliszki z przezroczystego szkła albo z kolorowym detalem, najczęściej w postaci kolorowej nóżki. Kieliszki do wina białego mogą być kwadratowe lub zaokrąglone – nie ma to znaczenia dla smaku wina. Białe wino podajemy schłodzone – w związku z tym, kluczowe znaczenie ma odpowiednie trzymanie kieliszka do wina białego. Ten niuans może zepsuć smak wina, zatem pamiętajmy – zawsze trzymamy kieliszek za nóżkę. Trzymając kieliszek do białego wina za czaszę, ogrzewamy je, a to wpływa negatywnie na smak i aromat trunku.

Szklanki do wina – nowość czy włoska tradycja?

Tradycyjnie, białe wino pijemy w kieliszkach do białego wina. Będąc we Włoszech możemy jednak otrzymać wino w szklance – i nie należy się dziwić. Włosi traktują picie wina jako codzienną czynność, zatem niekoniecznie celebrują jego picie w dopasowanych do rodzaju wina kieliszkach. Jeśli zechcemy przenieść tę tradycję na nasz grunt, wystarczy zamienić kieliszki do wina białego na zestaw pięknych szklanek.

Zestaw kieliszków do wina – doskonały pomysł na prezent

Idąc na parapetówkę czy imprezę weselną warto pomyśleć o odpowiednim prezencie.  Często nie do końca wiemy, w jakim stylu obdarowywani mają urządzone mieszkanie – żeby być pewnym, że damy trafiony prezent warto postawić na gadżety do wina. Butelka dobrego alkoholu i dopasowany do niej komplet kieliszków będą podarunkiem gustownym i z klasą. Jeśli mamy ochotę na większy prezent, dodajmy do tego na przykład stojak na wino.