Czy istnieje sposób na przygotowanie idealnego jajka? Jak sprawić, aby za każdym razem otrzymać jednakowy efekt gotowania? Czas odgrywa kluczową rolę podczas procesu obróbki termicznej jajka i to od niego zależy jaki efekt ostatecznie otrzymamy.
Czy istnieje sposób na przygotowanie idealnego jajka? Jak sprawić, aby za każdym razem otrzymać jednakowy efekt gotowania? Czas odgrywa kluczową rolę podczas procesu obróbki termicznej jajka i to od niego zależy jaki efekt ostatecznie otrzymamy.
Spis treści:
Dlaczego jajka są ważne w diecie człowieka?
Jajka to niezwykle odżywczy składnik diety każdego człowieka. Są one źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka, które jest jednym z trzech podstawowych makroskładników, zaraz obok tłuszczy i węglowodanów. W codziennej diecie można wykorzystać je na wiele sposobów, dlatego jest tak bardzo doceniane. Zawierają w sobie wiele minerałów oraz witamin i jedzą je zarówno osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów, jak i te, które chcą nieco przybrać na wadze. Jajko w 75% składa się z wody, w około 13% z białka, w 10% z tłuszczy, a pozostała reszta to węglowodany. Jedno jajko, ważące 56 gramów zawiera blisko 80 kalorii (kcal), z czego większość stanowi żółtko. W Polsce najczęściej wybieramy jajka kurze, ponieważ są najlepiej dostępne. Sposobów na przygotowanie idealnego jajka jest bardzo dużo, choć dla wielu to wciąż ogromne wyzwanie. Poznaj nasze tajemne patenty na najlepsze jajka na miękko i twardo.
Czas gotowania jajek – najważniejsze kwestie
Czas gotowania jajek w zależności od ich wielkości
Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż przygotowanie jajka, a jednak! Od czego zależy czas gotowania jajek – warto zadać sobie to pytanie, jeśli do tej pory nie udało nam się otrzymać pożądanego efektu. W dużej mierze czas gotowania zależy od rozmiaru jajek, dlatego istotne jest sprawdzenie symbolu na opakowaniu. Dostępne rozmiary to S, M oraz L. Reasumując, rozmiar jajek ma znaczenie.
Czy świeżość jajek ma wpływ na ich czas gotowania?
Drugą bardzo istotną kwestią, o której w pośpiechu często zapominamy, jest wsadzanie jajek do gotującej się wody. Na czas gotowania wpływa również świeżość produktu – idealne jajka na miękko wyjdą wtedy, gdy będą świeże.
Czy wielkość naczynia ma znaczenie?
Należy zwrócić także uwagę na wielkość naczynia, w którym je przygotowujemy. Garnek powinien być na tyle duży, aby pomieścił jajko jedno obok drugiego. Najlepszym rozwiązaniem będą rondle dostępne w naszej ofercie.
Jak ugotować jajka żeby skorupka ładnie odchodziła?
Do wody można wsypać odrobinę soli, która sprawi, że jajka nie będą pękały, a skorupka odejdzie bez większego problemu.
Jak ugotować jajka na miękko – krok po kroku
Gotowanie jajek na miękko wcale nie należy do najprostszych czynności. Wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu i skupienia. Tradycyjnie zaczynamy od zagotowania wody w garnku i osolenia jej. Świeże jajo należy wyjąć chwilę wcześniej z lodówki, aby nabrało temperatury pokojowej. Jajko na miękko to takie, w którym białko jest delikatnie ścięte, a żółtko płynne. Należy wkładać je delikatnie łyżką do garnka, aby nie uszkodzić skorupki. Woda musi cały czas wrzeć. Jajka w rozmiarze S gotują się 3,5 minuty, w rozmiarze M 4 minuty, natomiast te w rozmiarze L należy gotować 5,5 minuty. Po upływie określonego czasu natychmiast wylewamy gorącą wodę z garnka i ochładzamy jajka, aby zatrzymać proces gotowania. Najlepiej smakują podane w gustownym naczyniu, szczególnie takim dekoracyjnym, który rozweseli nawet najbardziej pochmurny poranek. Idealnym sposobem na podanie jajek są kieliszki do jajek.
Gotowanie jajek na półtwardo / półmiękko
Istnieją zwolennicy jajek, którzy wolą je podane na półmiękko. Jednak przygotowanie takiej wersji bywa ogromnym wyzwaniem. Należy być precyzyjnym, co do minuty, aby jajko nie było zbyt miękkie lub zbyt twarde. W tym przypadku białko jest ścięte, ale żółtko pozostaje półpłynne. Czas gotowania jajek na półtwardo należy wydłużyć o 2 minuty w porównaniu do wersji na miękko. Pozostałe czynności pozostają niezmienne.
Ile czasu gotować jajka na twardo? – poradnik
Idealne jajka na twardo – czy istnieją takie? Oczywiście, że tak. W tym przypadku również ogranicza nas określony czas, ponieważ zbyt długie gotowanie może sprawić, że jajko straci nie tylko smak, ale również formę, a wokół żółtka wystąpi zielonkawy nalot. Często okazuje się, że jajko poddane zbyt długiej obróbce termicznej jest wręcz niejadalne. Perfekcyjne jajko na twardo to takie, które gotowane jest 7 minut w przypadku rozmiaru S, 8 minut dla rozmiaru M, 9 minut przy rozmiarze L oraz maksymalnie 10 minut, jeśli nasze jajko przybiera rozmiar XL. Istnieją również przepisy, które mówią, że aby ugotować jajka na twardo, należy umieścić je w zimnej wodzie i dopiero zagotować. My jednak polecamy umieszczać je we wrzątku, aby nie mieć problemu z odliczeniem odpowiedniej ilości czasu. W końcu zależy nam na jajkach idealnych.
Czy można ugotować jajko na twardo w mikrofali?
Ugotowanie jajka na twardo w kuchence mikrofalowej oczywiście jest możliwe, jednak należy zachować wszelką ostrożność. Jajko najlepiej jest umieścić w kubku z wodą, mikrofalówkę ustawić na najwyższym poziomie i bacznie obserwować proces gotowania. Zbyt duża moc może spowodować, że jajko wybuchnie i nie tylko będzie czekać nas sprzątanie owego sprzętu, ale również zmaganie z nieprzyjemnym zapachem. Niekiedy okazuje się, że sposób ten wcale nie jest szybszy i wygodniejszy niż tradycyjne użycie garnka.
I choć gotowanie jajek na twardo, czy miękko wydawałoby się banalnie prostą czynnością, to są osoby, które używają do tego specjalnych aplikacji czy urządzeń. My jednak podpowiadamy, że bez względu na to, jaki rodzaj jajka chcemy przygotować, podstawą jest baczne obserwowanie upływającego czasu. Odgrywa on kluczową rolę w przygotowaniu idealnego jajka.