single-image

Jak wyczyścić przypalony garnek? 12 sprawdzonych sposobów

pawel

Przypalony garnek to prawdziwa zmora kuchenna. Dowiedz się, jak skutecznie zmierzyć się z tym problemem i przywrócić mu estetyczny wygląd. Poznaj sprawdzone sposoby! 

Przypalony garnek to prawdziwa zmora kuchenna. Dowiedz się, jak skutecznie zmierzyć się z tym problemem i przywrócić mu estetyczny wygląd. Poznaj sprawdzone sposoby! 

Czyszczenie garnka ze względu na materiał jego wykonania

Czyszczenie przypalonego garnka nie zalicza się do tematów uniwersalnych, ponieważ wybór skutecznego sposobu jest uzależniony od typu garnka. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić garnek, należy wiedzieć, z jakiego materiału został on wykonany.

Najłatwiej jest doczyścić garnek wykonany ze stali nierdzewnej, ponieważ w tym celu można wykorzystać właściwie każdy domowy sposób. Do najpopularniejszych z nich należą: proszek do prania, tabletki do zmywarki, sól, węgiel aktywny. Inaczej wygląda już sprawa 
w przypadku częstych w naszych kuchniach garnków emaliowanych.

Aby domyć garnek emaliowany nie należy stosować środków uznawanych jako silne lub chemiczne. W tym przypadku nie należy stosować proszku do prania, octu czy coca-coli. Zamiast tych najlepiej postawić na tradycyjne rozwiązania, czyli sól lub sodę. Przyniosą one pożądane efekty, nie niszcząc przy tym emalii.

Jeśli jesteś z kolei posiadaczem garnka aluminiowego, to zapomnij o szorstkich materiałach do czyszczenia typu druciaki. Choć są one wciąż popularne w naszych kuchniach, to w tym przypadku nie zdadzą one egzaminu. Zastąp je bardziej miękkim czyścikiem. Ten typ garnka najlepiej czyścić mieszanką sody (1 łyżka) i wody utlenionej (2 łyżki).

Jak przy pomocy takiego połączenia doczyścić przypalony garnek? W tym celu najpierw polej go wskazaną ilością wody utlenionej, a następnie posyp sodą oczyszczoną, wcierając ją za pomocą delikatnego zmywaka lub szczotki. Gotowe!

Teraz przejdźmy do opisu czyszczenia garnków ceramicznych, które należy myć pod bieżącą wodą, czyszcząc je za pomocą sody lub octu winnego. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować soli, ponieważ może ona jedynie uszkodzić ceramiczną powłokę.

Garnków żeliwnych nie należy myć w zmywarce i używać detergentów do ich czyszczenia. W ten sposób mogą one wchłonąć jedynie zapach detergentów, który będzie wyczuwalny w przyrządzanych potrawach. Jedynym typem garnków żeliwnych, które można myć w ten sposób są te pokryte emalią. Jeśli jednak nie jesteś posiadaczem takiego typu garnka, to musisz poznać idealny sposób na przypalony garnek żeliwny. Wybierz sodę lub ocet, które umieścisz na dnie garnka, napełnij go wodą i zagotuj ją. Gdy mieszanka wystygnie, wyczyść garnek za pomocą miękkiej gąbki lub szczotki.

Ostatnim rodzajem garnka jest taki, który jest pokryty powłoką teflonową. Taki wymaga delikatnego obchodzenia się z nim. Mamy dla Ciebie bardzo prosty sposób, który pozwoli szybko i skutecznie usunąć resztki zaschniętego jedzenia. Jest nim woda gazowana! Jeśli jednak wciąż jesteś niezadowolony z efektu lub zauważysz plamy pozostałe po resztkach jedzenia, to przygotuj papkę z soli i wody. Pozostaw ją w garnku na noc, a rano delikatnie spłucz. Wiesz już, jak umyć przypalony garnek w zależności od jego typu. Warto jednak pamiętać o tym, żeby wybierać naczynia wysokiej jakości, tj. garnki aluminiowe, garnki stalowe, garnki żeliwne czy garnki do gotowania na parze.

Czym wyczyścić przypalony garnek?

Przypalony garnek to częsty problem, który może właściwie zawsze zagościć w każdej kuchni. Wbrew pozorom łatwo i szybko można mu zaradzić, znając uniwersalne sposoby na wyczyszczenie przypalonego garnka. Wśród nich znajduje się wiele domowych metod, które bazują na wykorzystaniu produktów codziennego użytku. Większość z nich mamy zawsze pod ręką w naszej kuchni.

Oto 12 tanich i niezawodnych sposobów na uratowanie przypalonego garnka:

Sól

Okazuje się, że to sól w kuchni nie tylko sprawdza się jako przyprawa, ale również środek do czyszczenia większości typów garnków. Można ją wykorzystać na 2 sposoby: na mokro lub na sucho. Metoda na mokro polega na zalaniu warstwy soli (ok. pół szklanki) małą ilością wody. Taki roztwór najlepiej pozostawić na noc, po czym rano przystąpić do czyszczenia spalonego garnka. Druga metoda tzw. na sucho jest bardziej inwazyjna, co oznacza, że jest rekomendowana do bardziej odpornych materiałów, a więc może się okazać idealna dla garnków żeliwnych.

Soda

To kolejny sprawdzony sposób, który zda egzamin w większości typów garnków poza aluminiowym. Około dwie łyżki sody należy zalać wodą 
i tak przygotowanym roztworem po odczekaniu kilku godzin, należy wyczyścić garnek. 

Proszek do pieczenia

Zawartość opakowania tego specjału dodawanego do ciast wystarczy zmieszać z wodą, aby następnie po kilku godzinach wyczyścić garnek. 

Ocet

Przygotuj mieszankę z octu i wody w proporcjach 2:1. Podgrzej ją i doprowadź do wrzenia. Unikaj tego sposobu w przypadku, gdy masz garnek emaliowany.

Kwasek cytrynowy

Wystarczy wsypać go na dno naczynia i zalać niewielką ilością ciepłej wody. Stosując tę metodę, zapewnisz swoim garnkom połysk. W ten sposób będą one wyglądały jak nowe!  

Ryż

Ta metoda to z pewnością zaskoczenie dla wielu osób. W celu wyczyszczenia garnka w ten sposób należy wsypać na dno ziarna ryżu i zalać je wodą. Następnie zagotować, uważając jednak, aby spód ponownie się nie przypalił.

Kostka do zmywarki lub proszek do prania

Jak się okazuje popularne detergenty są również sposobami na to, jak umyć przypalony garnek. Wystarczy przygotować roztwór z wodą przy użyciu wybranego detergentu. Należy jednak pamiętać, że to silne i chemiczne metody, dlatego nie należy ich stosować w przypadku garnków emaliowanych lub aluminiowych.  

Pepsi lub Coca-cola  

Ta metoda ma swoje minusy. Po pierwsze nie nadaje się do stosowania w celu czyszczenia aluminiowych i emaliowanych garnków. Po drugie jest czasochłonna, ponieważ napój musimy doprowadzić do wrzenia, a to może trwać nawet do 20 minut!  

Węgiel aktywny

To kolejny niedrogi sposób na usunięcie uciążliwych zanieczyszczeń. Do usunięcia zabrudzeń posłużą zgniecione tabletki węgla aktywnego, które należy zalać wodą. Taki roztwór można pozostawić na max. 30 minut, a następnie należy przystąpić do czyszczenia przypalonego spodu.

Skorupki do jajek

Zmielone skorupki zmieszane z wodą i odrobiną płynu do naczyń mogą zdziałać prawdziwe cuda w czyszczeniu garnków.  

Szare mydło

Uniwersalny sposób, który sprawdzi się również jako idealny środek do czyszczenia spalonych garnków. Wystarczy namydlić nim powierzchnię i ją wyszorować.  

Środki chemiczne i mleczka do czyszczenia

Te sposoby możemy śmiało nazwać powszechnymi, ponieważ z pewnością wybierają je osoby, które unikają wyżej wymienionych domowych sposobów.  

O czym warto pamiętać przy czyszczeniu garnków?

Jak widać przypalony spód możesz pokonać zarówno za pomocą wielu domowych sposobów, jak i gotowych detergentów. Każda metoda ma swoje zalety i wady, ale przede wszystkim musi być dobrana przy uwzględnieniu typu garnka.

Po tym, jak zdecydujesz się na konkretny sposób należy też wiedzieć, jak usunąć przypalenie z garnka. Aby osiągnąć pożądane efekty należy wiedzieć, czym i w jaki sposób to zrobić. Zapomnij o drapakach, które jedynie zarysowują powierzchnię garnków. Podstawą są odpowiednie akcesoria do mycia naczyń. Pozwalają one uniknąć uszkodzenia, a także nieestetycznych zadrapań i zarysowań. Najlepszym wyborem są miękkie czyściki i szczotki. Większość z nich jest specjalnie wyprofilowana, dzięki czemu pozwalają dokładniej doczyścić przypalony garnek.

You may like