Szybkowar to niezwykle popularne urządzenia, które wykorzystywane jest w wielu polskich kuchniach. Pozwalaj ono na przygotowanie różnego rodzaju posiłków w szybki i prosty sposób, a także cieszenie się szeregiem innych zalet, jakie niesie za sobą jego zastosowanie. Jednak jak gotować w szybkowarze i przy jakich daniach sprawdzi się garnek ciśnieniowy? Jak długo gotować w szybkowarze poszczególne dania? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Spis treści:
Gotowanie w szybkowarze – czym jest szybkowar?
Szybkowar to rodzaj garnka wyposażonego w szczelne zamkniecie szybkowaru, który znacznie skraca czas gotowania potraw. Szczelne zamknięcie garnka sprawia, że wytwarzana wewnątrz para nie ma ujścia, więc krąży ona wewnątrz niego i sprawia, że potrawy gotowe są w znacznie szybszym czasie. Szybkowar ciśnieniowy nie jest urządzeniem skomplikowanym w obsłudze, a przy jego pomocy można z powodzeniem przygotowywać różnego rodzaju potrawy, których smak i aromat staje się bardziej intensywny.
Obsługa szybkowaru krok po kroku — jak działa szybkowar?
Szybkowar to urządzenie, które pozwala na szybkie i sprawne gotowanie dań pod przykryciem. Jego obsługa jest całkowicie bezpieczna i niekłopotliwa. Wystarczy działać zgodnie ze schematem, którego pierwszym etapem jest umieszczenie przygotowanych produktów w szybkowarze oraz całkowite zalanie ich wodą. Następnie należy upewnić się, że pokrywka została szczelnie zamknięta na garnku i rozpocząć proces gotowania potrawy. Ostatnim etapem gotowania dań w szybkowarze jest dekompresja urządzenia, którą trzeba przeprowadzić ze szczególną ostrożnością. Dla bezpieczeństwa, przed otworzeniem garnka trzeba wymusić zgromadzona w nim parę i obniżyć ciśnienie. Możliwe jest to przy zastosowaniu 3 podstawowych metod:
- Metoda szybka na otwarcie szybkowaru, która stosowana jest podczas przygotowywania dań na bazie płynów, takich jak zupy, kremy czy soki. Polega ona na zdjęciu szybkowaru z kuchenki oraz wstawieniu go do zlewu wyłożonego drucianą podstawką. Następnym krokiem jest skierowanie lekkiego strumienia wody na metalowe pokrywy przez około 40 sekund. Należy pamiętać, aby woda nie była skierowana na bezpośrednio na wentyl.
- Metoda naturalna to sposób, który trwa nieco dłużej i może zając około 15-20 minut. Polega ona na zestawieniu szybkowaru z kuchenki i odczekaniu, aż poziom ciśnienia samoczynnie opadnie. Metodę tą stosuje się do obniżania ciśnienia urządzeń, w których przygotowywane były ziemniaki, fasola, ciecierzyca oraz inne produkty, których skórka powinna zostać nienaruszona.
- Metoda powolna z zaworem to sposób wykorzystywany w przypadku przygotowywania dań duszonych i potraw mięsnych. Polega na ściągnięciu szybkowaru z palnika i ustawieniu go pod włączonym okapem. W tym samym czasie należy stopniowa obracać pokrętło szybkowaru. Gdy cała para zostanie uwolniona, można ostrożnie potrząsnąć szybkowarem i podnieść pokrywkę.
Co można gotować w szybkowarze?
Szybkowar elektryczny oraz szybkowar na indukcję to urządzenia, które pozwalają na przygotowywanie najróżniejszych potraw. Jego możliwości w kuchni są niemal nieograniczone, a gotowanie na parze niezwykle proste i wygodne. Przy pomocy szybkowaru można z łatwością próbować różnego rodzaju przepisy na aromatyczne zupy oraz soczyste ryby i mięsa, takie jak wieprzowina, cielęcina, wołowina, drób, dziczyzna czy jagnięcina. Szybkowar doskonale sprawdzi się także w przypadku, kiedy chcemy przygotować warzywa i zboża, takie jak kasza i ryż. Przy jego pomocy w prosty sposób przygotujesz wiele dań – duszone mięsa, pieczenie, gulasze, soki oraz zupy i dania jednogarnkowe.
Czy gotowanie w szybkowarze jest zdrowe?
Gotowanie w szybkowarze to prosty sposób to przygotowanie zdrowych i pełnowartościowych posiłków, które można z łatwością przygotować na parze bez konieczności dodawania tłuszczu czy smażenia produktów spożywczych. Dodatkowo krótszy czas przyrządzania potraw w szybkowarze ciśnieniowym sprawia, że są one bogatsze w cenne substancje odżywcze – zachowują one znacznie więcej witamin i minerałów, niż miałoby to miejsce podczas tradycyjnego gotowania. Sprawia to, że dania gotowane w szybkowarze ciśnieniowym, takie jak wołowina z szybkowaru, kurczak z szybkowaru czy warzywa przyrządzone na parze stanowią doskonały składnik zdrowej oraz zrównoważonej diety. Zakup szybkowaru ciśnieniowe może, więc być doskonałym pomysłem na wprowadzenie dobrych zmian i rozpoczęcie lepszego, zdrowszego życia.
Ile powinno się gotować w szybkowarze?
Przygotowanie dań w szybkowarze pozwala na znaczne skrócenie czasu gotowania. Chcąc dokładnie poznać czas gotowania w szybkowarze ciśnieniowym, warto zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do danego szybkowaru. Dostarcza ona informacji dotyczących obsługi i zakresu zastosowań danego modelu, a także zawiera w sobie informacje, takie jak czasy gotowania w szybkowarze wystarczające do przygotowania różnego rodzaju produktów i potraw.
Bazując na różnego rodzaju szybkowarach ciśnieniowych, można określić uśredniony czas potrzebny na przygotowanie potraw, takich jak szynka w szybkowarze czy ziemniaki w szybkowarze. Pomocna w określeniu może okazać się przygotowana przez nas tabela czasów gotowania w szybkowarze.
- Gulasz wieprzowy 15-20 minut
- Pieczeń wieprzowa 25-30 minut
- Rolada z polędwicy 20-25 minut
- Pieczeń z polędwicy 20-25 minut
- Golonka (pieczona) 30-35 minut
- Golonka (surowa) 30-40 minut
- Cielęcina w kawałkach 5-6 minut
- Pieczeń cielęca 15-20 minut
- Nóżka cielęca 15-20 minut
- Gulasz wołowy 15-20 minut
- Pieczeń wołowa 30-40 minut
- Pierś z kurczaka 10-15 minut
- Udka z kurczaka 10-15 minut
- Pierś z indyka 20-25 minut
- Udka z indyka 20-25 minut
- Porcja rosołowa 25-35 minut
- Comber sarni około 15 minut
- Pieczeń z sarniny około 20 minut
- Pieczeń z jelenie około 25 minut
- Gulasz z jelenia 15-20 minut
- Gulasz z dzika 15-20 minut
- Pieczeń z jagnięciny 15-20 minut
- Potrawka rybna 3-4 minuty
- Łosoś 5-6 minut
- Halibut 6-7 minut
- Karmazyn 7-8 minut
- Zupa jarzynowa 4-6 minut
- Zupa ziemniaczana 6-8 minut
- Zupa gulaszowa 10-15 minut
- Rosół wołowy 35-40 minut
- Karczoch (cały) 15-20 minut
- Kalafior (różyczki) 2-3 minuty
- Kalafior (cały) 8-10 minut
- Brokuły (różyczki) 2-3 minuty
- Groszek zielony 5-7 minut
- Fasola około 10 minut
- Fasolka szparagowa około 5 minut
- Szpinak około 3 minuty
- Marchew 4-6 minut
- Kapusta czerwona 7-10 minut
- Kapusta biała 7-10 minut
- Ziemniaki z wody (ćwiartki) 8-10 minut
- Ziemniaki w mundurkach (całe) 12-15 minut
- Buraki (całe) 15-25 minut
- Owies 8-9 minut
- Pszenica 8-9 minut
- Jęczmień 8-9 minut
- Żyto 8-9 minut
- Orkisz 8-9 minut
Czas gotowania w szybkowarze – jak liczyć?
Kluczową kwestią podczas kierowania się zalecanymi czasami przyrządzania określonych produktów jest właściwe określenie czasu, który poświecimy na gotowanie tego dania. Należy pamiętać, że podanego czasu gotowania nie powinno liczyć się od momentu postawienia szybkowaru ciśnieniowego na ogniu. Czas gotowania określa się od momentu, kiedy urządzenie zostanie ustawione na włączonym palniku, a zawór umieszczony na jego pokrywie podniesie się do góry i zacznie wydawać dźwięk. W tym momencie należy zmniejszyć intensywność nagrzewania urządzania i rozpocząć odliczanie czasu gotowania przygotowanych potraw.