Nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę wiele pysznych posiłków, które możemy przygotować z pomocą domowego chleba i bułek, istnieje duża szanse na to, że świeże pieczywo nie zostanie przez nas wykorzystane na czas. Nawet świeży chleb przechowywany w szczelnym chlebaku już po 24 godzinach zacznie tracić swoją chrupkość i aksamitne wnętrze. Czerstwienie pieczywa może zepsuć smak nawet najlepszego wypieku. Dlatego w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu, w jaki sposób zadbać o poprawne warunki przechowywania bułek i chleba, aby cieszyć się dłużej ich świetnym smakiem.
Spis treści:
Warunki przechowywania pieczywa mają wpływ na jego termin przydatności
Stosunkowo krótki termin przydatności chleba sprawia, że wiele osób ma problemy z jego właściwym przechowywaniem. Chleby ze sklepów są w stanie przetrwać do tygodnia, zanim pojawi się pleśń na chlebie. Jednak chleb pieczony w domu na zakwasie czasami może zacząć się psuć nawet po trzech lub czterech dniach. Niestety pieczywo, które nie czerstwieje, najczęściej w formie chlebków tostowych jest naszpikowane chemią. Dlatego powinniśmy trzymać się od niego z daleka.
Mimo wszystko mamy dla was cenne wskazówki. Specjaliści od wypieku chleba od wielu lat powtarzają, że istnieją skuteczne sposoby na to, aby chleb przetrwał w dobrym stanie o wiele dłużej. Wiedza o tym, w jaki sposób przechowywać chleb po upieczeniu pomoże nam sprawić, aby był świeży nawet kilka dni dłużej.
Zdaniem ekspertów najlepszym rozwiązaniem na przechowywanie wypieków, jest wielokrotnego użycia torba na pieczywo wykonana z naturalnych składników. Możemy na przykład trzymać bułki lub pokrojony chleb w worku lnianym. Pamiętajmy jednak o tym, że powinniśmy włożyć wypiek do worka, dopiero gdy będzie w temperaturze pokojowej. Dopiero upieczony chleb straci swoją wilgotność i szybko zrobi się suchy, jeżeli zamkniemy go w zbyt wysokiej temperaturze.
Wiele osób popełnia błąd polegający na tym, że trzymają świeże wypieki w szczelnie zamykanych torebkach, takich jak na przykład plastikowe worki z suwakiem. Plastik zatrzymuje wilgoć i nie pozwala oddychać wypiekom, przez co doprowadzamy do szybkiego rozwoju pleśni. Jeżeli chcemy, żeby chleb nie pleśniał, powinniśmy zainwestować w przewiewny worek z naturalnego materiału. Prawidłowo przechowywany chleb pozostanie miękki i nieco wilgotny w środku po przekrojeniu nawet po trzech dniach.
Różne rodzaje chleba będą miały odmienny termin przydatności
Jeżeli chcesz kupić chleb, który będzie miał jak najdłuższy termin przydatności, jednak nie posiada zbyt wielu konserwantów, postaw na wypieki wykonane za pomocą naturalnego zakwasu. Chleby te stają się coraz bardziej popularne w nowoczesnej diecie ze względu na to, że wspierają pracę jelit. Dlaczego kupny chleb na zakwasie może przetrwać odrobinę dłużej? Ponieważ naturalne enzymy znajdujące się w tym pieczywie działają jako naturalny konserwant. Z tego powodu producent może dodać do swojego produktu mniej konserwantów niż do chlebów tostowych lub bułek gotowych do wypieku.
Oczywiście niezwykle popularnym sposobem, jeżeli chodzi o przechowywanie chleba, jest mrożenie. Jeżeli trzymamy chleb w zamrażarce, warto zainwestować w specjalne pojemniki do przechowywania chleba, aby nie umieścić go bezpośrednio na półce, do której się przyklei. Niewiele osób wie jednak jak rozmrozić chleb, aby przywrócić go do stanu sprzed zamrożenia. Dlatego przygotowaliśmy również porady dotyczące rozmrażania pieczywa.
Jeśli chcesz przywrócić chleb lub bułki do świetnego stanu po zamrożeniu, po prostu zawiń pieczywo w folię i włóż je do piekarnika. Następnie piecz w temperaturze 300 stopni do momentu, gdy zrobi się ciepłe i miękkie. W tym momencie możesz odwinąć folię i włożyć wypieki jeszcze na chwilę do piekarnika. Piecz bez folii przez minutę lub dwie, aby skórka nabrała chrupkości.
Jeżeli nie planujemy zjeść chleba w ciągu następnych pięciu dni, zamrożenie go będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ przechowywanie pieczywa w lodówce niewiele pomaga. Mrożenie chleba jest bardzo proste. Mamy możliwość zamrozić go w całości lub pokroić na mniejsze kromki. Wszystko zależy od naszych preferencji. Chleb zamrożony w świeżej formie zachowa dobra stan przez tygodnie lub nawet miesiące. Oczywiście niektórzy zwracają uwagę na to, że nie będzie smakował doskonale, niczym bezpośrednio po upieczeniu w piekarni, jednak z całą pewnością lepsze to niż zjedzenie pleśni.
Po wybraniu zamrażarki upewnijmy się co do tego, że trzymamy chleb lub bułki w hermetycznych pojemnikach. Najlepiej w tym celu wybrać specjalne pojemniki na wypieki, które ułatwią nam przechowywanie naszego pożywienia.
Niezależnie od tego, czy Twój bochenek jest dopiero co upieczony, czy zaczyna twardnieć, tak naprawdę wszystko sprowadza się do rozsądnego zagospodarowania tym, ile żywności zjemy, zanim się zepsuje. Poświęcenie czasu na odpowiednie przechowywanie chleba zawsze sprawia, że będzie on służył jak najdłużej.
Wiemy, w jaki sposób przechowywać chleb i bułki, jednak w czym najlepiej to robić?
Odpowiednie metody na przechowywanie chleba są bardzo istotne. Jednak warto również wspomagać się przedmiotami, które ułatwią nam zadanie. Zatem w czym przechowywać chleb?
- Możemy przechowywać go w garnku rzymskim;
- Zamrażarka to również przyjaciel sprzyjający świeżości wypieków;
- Ceramiczny pojemnik;
- Specjalny chlebak utrzymujący świeżość.
Jakie rodzaje chlebaków znajdziemy w sklepach?
Sklepy mają do zaoferowania chlebaki wykonane z różnych materiałów. Produkty będą różniły się trwałością, a także odpornością. Znajdziemy między innymi:
- Chlebak ceramiczny;
- Chlebak w szufladzie;
- Chlebak metalowy, ze stali nierdzewnej;
- Chlebak gliniany;
- Klasyczny drewniany;
- Nowoczesny z tworzywa sztucznego (polipropylenu / plastiku);
- Chlebak ekologiczny bambusowy;
- Chlebak szklany;
- Chlebak plastikowy.
Wiemy już, w jaki sposób przechowywać chleb. Jednak z jakiego powodu tak właściwie pieczywo pleśnieje?
Pleśń rośnie na wielu rodzajach żywności, które niepoprawnie przechowujemy w domu. Spleśniały chleb i bułki nie są wyjątkiem. Pleśń przybiera różne kolory. Może ona być żółta, czarna, niebieska, jednak najczęściej jest zielona. Pleśń jest rodzajem grzyba. Nie powinna być spożywana przez ludzi i większość zwierząt, ponieważ może doprowadzić do poważnych problemów żołądkowych. Pieczywo bardzo często pleśnieje, ponieważ zarodniki grzyba lądują na nim i zaczynają się rozmnażać za pomocą cukrów, które zostały wykorzystane do wypieku w postaci mąki i drożdży.
Zarodniki pleśni są czymś w rodzaju mikroskopijnej rośliny. Otaczają nas praktycznie wszędzie, ponieważ roznoszą się wraz z wiatrem. Niestety pleśń nie lubi współgrać z żywymi organizmami, ponieważ wytwarza tak zwane mykotoksyny, które doprowadzają do poważnych chorób. Mimo wszystko istnieją podziały pleśni. Istnieje pleśń chorobotwórcza i pleśń pożyteczna. Pożyteczna pleśń rozkłada odpady biologiczne, pomaga nam w tworzeniu antybiotyków i różnorodnych leków.
W momencie, w którym zarodek pleśni znajdzie kawałek chleba w naszym domu, wbija się w jego powierzchnię. Pleśń rozwija się najlepiej w miejscu chłodnym i nieco zaciemnionym. Obniżona cyrkulacja powietrza sprawia, że pleśń zaczyna się rozwijać bardzo szybko. Pleśń rozprzestrzenia się bardzo szybko. Po stworzeniu kolonii wystarczy kilka dni, aby pochłonęła sporą część chleba.
Powinniśmy zawsze mieć na uwadze, że nie możemy zjadać pożywienia zaatakowanego grzybem, nawet jeżeli odetniemy od niego kawałek pokryty pleśnią. Dzieje się tak, ponieważ grzyb wnika w strukturę całego pożywienia, a nie tylko miejsca zainfekowanego kolonią. Z tego powodu mykotoksyny będą znajdowały się nawet w miejscach niewidocznych gołym okiem.
Przed zarodnikami pleśni nie możemy się całkowicie obronić, ponieważ nieustannie krążą w powietrzu, poszukując pokarmu, na którym mogą się rozwijać. Chleb i bułki w szczególności z białej mąki są niezwykle atrakcyjnym miejscem dla zarodników. Mają skrobię i cukier, którym żywi się kolonia grzybów.
Skutecznym sposobem na opóźnienie rozwoju pleśni jest zamrożenie pieczywa. W zamrażarce zarodniki pleśni wyschną i nie będą mogły rozwijać się ze względu na zbyt niską temperaturę, w której nie przeżyją.