Tradycyjne, wielkanocne, rodzinne spotkania to nie lada wyzwanie od strony logistyki kuchennej i koordynacji przygotowań kulinarnych. Święta te to dwa, intensywne dni, wypełnione spotkaniami, rozmowami oraz wspólnym ucztowaniem przy świątecznym stole wielkanocnym. Dlatego, aby tego typu spotkanie przebiegało sprawnie, miło i bez nieprzyjemnych niespodzianek, warto się do niego przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem.
Spis treści:
Wielkanocne zwyczaje i potrawy
Wielkanoc to jak wiemy nie tylko odpowiednie nakrycie stołu i świąteczne potrawy. To również cała masa towarzyszących temu świętu rytuałów i symboli. Niekiedy znanych tylko w danym regionie. Poza powszechnym malowaniem jaj, święceniem święconek, robieniem ozdób wielkanocnych w szkle czy Lanym Poniedziałkiem, mamy też małopolskie Pucheroki, którym towarzyszą popisy oratorskie, znane na Śląsku i w Wielkopolsce szukanie jaj, kujawskie Przywołówki, stanowiące popisy chłopców przed dziewczętami czy małopolska Siudą Babę, przypominająca kolędowanie przebierańców od domu do domu.
Jeśli chodzi zaś o tradycyjne potrawy, to poza tymi powszechnie występującymi, jak barszcz czerwony, żurek, biała kiełbasa, pieczone mięsa, pasztet, sałatka jarzynowe, mazurek, makowiec i wszelkiego rodzaju wersje dań z jajkami, istnieją też liczne regionalne inspiracje. Są wśród nich małopolska zupa chrzanówka, śląskie buchty, kołacze z serem i święcelnik, czy też kaszubskie galaretki z włoszczyzny oraz jajeczno-węgorzowa prażnica.
Tradycja versus nowoczesność
Przy okazji obchodzenia świąt, nie tylko wielkanocnych, czasem może pojawić się pytanie – jak do nich podejść? Czy powinno być kultywowane tradycyjne nakrycie stołu czy może bardziej nowocześnie? Kwestia ta jest zdecydowanie indywidualna, i zależy od naszych osobistych predyspozycji, nastawienia rodziny jak i nie bez znaczenia jest region, w którym celebrowana będzie rodzinna Wielkanoc. Stół na Wielkanoc to element centralny tych świąt więc powinien uwzględniać poszanowanie uczuć i poglądów wszystkich osób przy nim zasiadających.
Jeżeli jednak mamy do czynienia z różnorakim podejściem w tym zakresie, to może warto przykładowo rozważyć minimalistyczną aranżację stołu wielkanocnego, a więc bez waz czy talerzy ze świątecznymi akcentami. Za to można pokusić o symboliczne nawiązania świąteczne w postaci stroiku wielkanocny na stół czy też pachnących dekoracji wielkanocnych w wazonie w wykonaniu świeżych bazi.
Pamiętajmy, że dekoracja stołu musi komponować się z całą przestrzenią pomieszczenia, w którym będzie on stał. A więc nie zawsze stół wielkanocny w stylu nowoczesnym czy typowo tradycyjnym będzie pasował. Musimy temu poświęcić trochę więcej uwagi.
Umiejscowienie stołu
Niezależnie od tego jaki wariant dekoracji stołu na Wielkanoc wybierzemy, jedno jest pewne – muszą się przy nim komfortowo zmieścić wszystkie zaproszone osoby. Dla każdej z nich powinno się zarezerwować minimum 50 centymetrów szerokości. Stół należy też postawić w miejscu reprezentacyjnym, tak aby łatwo było do niego dotrzeć. Jeśli dysponujemy jednak mniejszą przestrzenią, to pamiętajmy, aby był zachowany nieskrępowany ciąg komunikacyjny o szerokości co najmniej pół metra, i aby krzesła swobodnie się odsuwały, czyli nie były postawione zbyt blisko ściany.
Co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole?
Jeżeli planujemy tradycyjną wersję świąt, to warto zadbać, aby zawczasu przygotować dekoracje stołu wielkanocnego. Mogą to być kupione lub zrobione własnoręcznie, różnego rodzaju ozdoby, nawiązujące do takim symboli jak dekoracje z jajek, bazie, baranek, rzeżucha czy pisklęta. Dosyć popularnym jest kolor żółty, który można przemycić w różnego rodzaju akcentach na obrusie, czy serwetkach. Aby jednak niczego nie zapomnieć, warto przygotować sobie odpowiednią listę. Zatem wielkanocna zastawa to co najmniej:
- małe talerzyki,
- talerze obiadowe płaskie,
- talerze do zup,
- talerze do ciast,
- talerzyki serwisowe (pomocnicze),
- sztućce – łyżeczki, łyżki, widelce, noże do masła, noże do poszczególnych potraw,
- miseczki i miski,
- wazy,
- sosjerki,
- półmiski,
- salaterki,
- maselniczki,
- cukiernice, solniczki i pieprzniczki.
Przed wystawieniem zastawy, warto sprawdzić, czy od ostatniego jej używania, jest ona kompletna i nieuszkodzona.
Zaplecze kuchenne dla wielkanocnego stołu
Aby talerze wielkanocne nie świeciły pustką, musimy mieć też odpowiednio przygotowane i zaplecze kuchenne w postaci sprawnych urządzeń kuchennych oraz akcesoriów. A więc jeszcze przed przygotowaniami sprawdźmy czy wszystko należycie działa. Zwróćmy szczególną uwagę na garnki, patelnie, rondle, czajnik, formy do ciast, obieraczki, noże do mięsa, filetowania ryb czy serów, ostrzałki, deski do krojenia, dzbanki a nawet nożyczki.
Jeśli uwzględnimy wszystkie powyżej opisane wskazówki i podpowiedzi odnoszące się do charakteru i sposobu obchodzenia Wielkanocy, to z pewnością dopracowane tradycyjne nakrycie stołu oraz pięknie wyglądające nań potrawy, będą znakomitym dopełnieniem rodzinnego, świątecznego spotkania.